Изолацията на сгради с полистирен може да бъде извършено бързо и лесно чрез употребата на лепилото Судатерм Фасейд.
1. Подготовка на повърхността
Повърхността (стената) трябва да бъде равна, способна да издържи товар и чиста. Преди да започнете работа премахнете остатъците от боя, гипс или бучки от стария хоросан. Ако е необходимо изгладете стената, чрез използването на подходящ нивелиращ хоросан. Слабите или прашни повърхности трябва да бъдат грундирани с подходяща емулсия, а обезцветените повърхности трябва да бъдат шлифовани и обезпрашени. Всички прозорци и врати трябва да бъдат покрити със защитен филм (виж снимка 1).
2. Подготовка на Флакона
Флаконите с лепило трябва да бъдат съхранявани при температури > 5°C, а за предпочитане около 20°C. Ако е необходимо флаконът може да затоплен в съд с топла вода. Миксирайте сместа добре чрез енергично разклащане на флакона за около 30 секунди. Завийте флаконът на пистолета и отключете винта в задната част на пистолета (виж снимка 2). Ако лепилото се остави за какъвто и да е било период на време при подновяване на работа, трябва отново да се миксира.
ВНИМАНИЕ никога не нагрявайте аерозолния флакон чрез огън, пазете ги от директна слънчева светлина и не пробивайте флакона дори след изпразването му.
3. Нанасяне на лепилото
Дръжте върха на пистолета 1-2 см. над панела, нанесете поне три паралелни ивици от лепилото с диаметър 3 см. директно върху повърхността. Такива ленти трябва да бъдат нанесени по всички ръбове. Максималното разстояние между лентите не трябва да бъде повече от 30 см (виж снимка 3).
4. Залепване на панелите
Първият ред от панели трябва да бъде подържан от летви с подходяща ширина или може да бъде използвана топлоизолацията на основата на сградата. Разстоянието от земята не трябва да бъде по-малко от 30 см. (виж снимка 4). Изчакайте приблизително минута, позиционирайте панела въху стената и натиснете. Пренареждане на пенелите може да бъде извършено приблизително в следващите 8 минути след тяхното полагане върху стената. Летвите не само помагат за нивелирането на панелите, но също така механично подсигуряват долния ъгъл на изолацията (виж снимка 5).
5. Нагласяване на редовете
Следващите редове от панели трябва да полагат с разположени шахматно вертикални фуги. Това трябва да се направи и на стената, както и на ъглите на сградата (виж снимка 6). Не залепвайте панели върху повърхност с дупки и фуги между различни материали.
6. Запълване на дупки
Изолационните панели трябва да бъдат разположени близо един до друг. Всяка пролука по-голяма от 2 мм. трябва да бъде запълнена с полистиреново лепило (виж снимка 7) или полиуретанова пяна. Пролуките трябва да бъдат запълнени частично, защото пяната и лепилата се разширяват по време на втвърдяването.
7. Изолация на таван
Когато се залепват таванни панели полистирена трябва да бъде поддържан няколко минути докато се осъществи първоначалното залепване. Това е особено необходимо в участъци където електрически кабели или други структурни елементи могат да отлепят изолацията от повърхността (виж снимка 8).
8. Монтиране на щифтове
След два часа, излишъкът от пяна и лепило може да изрязан, да бъдат пробити дупки и да се монтират пластмасови щифтове. Използвайте 4-5 щифта на квадратен метър, задължително на ъглите на панелите, ъглите на стените и когато полистиренът е по-дебел от 15 см. (виж снимка 9). Дълбочината на проникване на щифта трябва да бъде поне 6 см.
След 24 часа, работата като нансянето на гипс или хоросан върху стената може да продължи.